Genel Müdürlüğümüzce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nde Düzenlenen Meclis Toplantısına Katılım Sağlandı

  • Güncellenme Tarihi : 31 Ocak 2019 Perşembe

 TOBB Birlik Merkezinde 23 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısına Genel Müdürümüz Sn. Mücahit CİVRİZ, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ, , Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Sn. Murat İLBARS ve Meclis Başkanı Sn. Kutlu KARAVELİOĞLU ve sektörden temsilciler katılım sağladı.

Genel Müdürümüz, katılımcılara DMO’nun yenilenen süreçlerine ilişkin bilgiler verirken, “Kamu Alımlarında DMO’nun Rolü ve DMO’da Makine Sektörü Uygulamaları” konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında ülkemizde yerli üretimin desteklenmesi adına kurumumuzdaki uygulamalarımızdan bahseden CİVRİZ; ‘’Katalog sistemimizde satışını yaptığımız 35 ana ürün grubunun 22’sinde yüzde 100 yerli ürün satıyoruz. Geri kalan sektörlerimizde, bilişim hariç, yerli malı oranı yine yüksek.  Genel yerli malı satış oranımız ise yüzde 70. Bu konuda da tabiri caizse elimizi taşın altına koyarak, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve ilgili kamu idareleri ile belki alışık olmadığımız kadar, yakın mesai ve ortak çalışma gerçekleştirerek, özellikle orta ve yüksek teknolojili yerli ürünlerin kamu kurumları ile buluşması maksadıyla önemli çalışmalara imza atma gayretini sergiliyoruz. Aynı hedefle bütün konuştuklarımızın bir politika haline gelmesini istiyorsak, farklı kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve özellikle de DMO’nun yetkililerinden oluşan bir Yerlileşme Kurulu’nun oluşturulmasının ve burada ortak akıl ile politikalar üretilmesinin ülkemizin kalkınması adına çok faydalı olacağını ve bugün konuştuğumuz problemlere de çözüm olacağını düşünüyorum.’’ dedi.

Kamu İhale Kurumu yetkililerinin de hazır bulunduğu Meclis toplantısında, Kamu İhale Kanunu yerli malı destek uygulamalarında yaşanılan güçlükler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Meclis Danışmanı Dr. Ruhi GÜRDAL tarafından Meclis toplantısında, Makine Dış Ticaretinde 2018 Neticeleri ve Makine İmalat Sanayii Temel Göstergelerindeki Gelişmeler ile 2019 Öngörüleri hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirildi. 

Ayrıca toplantıda, önümüzdeki dönemde TOBB Sektör Meclisleri Müdürlüğü tarafından düzenlenmesi öngörülen Sektörel Şura hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.