Genel Müdürlüğümüzün Bankalararası Kart Merkezi ile Toplantısı

  • Güncellenme Tarihi : 18 Temmuz 2018 Çarşamba

Genel Müdür Vekilimiz Sayın Mücahit CİVRİZ; DMO İstanbul Bölge Müdürü Aydın AKYÜREK, Proje ve İş Geliştirme Müdürü Yücel EFE, Görsel İletişim Tasarımı ve Tanıtım Müdürü Suat YAMAÇ, İstatistik Müdürü Ümit UYSAL, Yazılım Şube Müdürü Ömer Faruk MIZIKACI ve Mobilya Ürünleri Şube Müdürü Ali Anıl BOZ’un da aralarında bulunduğu bir heyet ile, 02.07.2018 tarihinde Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’ne ziyaret gerçekleştirmiştir.

Genel Müdürlüğümüz heyeti ile BKM Genel Müdür Yardımcısı Sayın Celal CÜNDOĞDU, Dijital Ödemeler Müdürü M. Çağlar ERDAL, Ürün Yönetimi Müdürü Ayşe ORBAY KAYA'dan oluşan BKM heyetinin katılım sağladığı toplantıda; Genel Müdürlüğümüz ve BKM hakkında karşılıklı kısa bilgilendirmeler yapılarak, geliştirilen projeler ve uygulamalar ile ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirilmiştir.

Ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödeme ve para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform, altyapıları oluşturan, işletme ve geliştirme faaliyetlerine odaklanan BKM; kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirip standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yapmakta ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi – Troy sistemini geliştirerek uygulamaya almış bulunmaktadır.

Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde bir Türk markası olarak yer alan “Troy”, teknoloji ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamıştır. Türkiye’ye özel bu platform, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi”ndeki; Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y, harflerinden oluşan kısaltmayla “Troy” olarak adlandırılmıştır.

DMO’nun elektronik dönüşüm sürecinde, yerli ve milli olan bu ödeme sisteminin kullanılmasına ilişkin adımlar atılarak hem tedarikçilerin işlerini kolaylaştırmak hem de paydaş odaklı çalışan DMO’nun ekosistemini bu eksende geliştirip ülkemiz için büyük önem arz eden yerlilik ve milliliği ödeme sistemlerinde de yaygınlaştırmaya katkı sağlamak mümkün olacaktır.

BKM ile geliştirilecek yeni ödeme sistemine ilişkin çalışmalar ile ilgili detaylı bilgilendirme ilerleyen günlerde taraflarca paylaşılacaktır.