Devlet Malzeme Ofisi'nde E-Fatura Dönemi Başladı

  • Güncellenme Tarihi : 8 Kasım 2018 Perşembe

Kamu kurumlarının ihtiyaçlarını online satış portalı üzerinden gerçekleştiren Türkiye’nin merkezi satınalma kurumu DMO, elektronik hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek E-Fatura Sistemini hayata geçirdi.

Kurumun PTT ile imzaladığı Protokol doğrultusunda başlanan e-fatura uygulaması ile DMO e-fatura kullanımına geçen tedarikçilerinden basılı fatura alınması uygulamasına son verilecek, e-fatura kullanımına geçmeyen tedarikçilerin ise e-faturaya geçmesi için gerekli düzenlemeler yapılacaktır. DMO, müşterisi olan kamu kurum ve kuruluşlarından e-faturaya geçmiş olanlara e-fatura, geçmeyenlere ise e-arşiv faturası gönderecektir.

PTT entegratörlüğünde yürütülecek olan e-fatura uygulaması ile;

Tedarikçiler tarafından düzenlenecek olan e-faturaların doğrudan DMO sistemine ulaşması sonucunda kâğıt faturaların alınması ve gönderilmesinde yaşanabilecek gecikme, kaybolma, bizzat elden teslim edilme gibi sıkıntılar ile işlenmesi sırasında oluşabilecek hataların ortadan kaldırılması ve işlem sürelerinin kısaltılması hedeflenmektedir. Yeni sistem ile kamu kurum ve kuruluşlarına düzenlenecek olan e-faturaların taraflarına anında iletilmesinin sağlanması, e-fatura sistemine dâhil olmayan kamu kurum ve kuruluşları için düzenlenecek olan e-arşiv faturalarının e-posta adreslerine anında ulaştırılması, DMO satış portalında kurum sayfalarına da eklenmesi sağlanarak kâğıt, zaman ve işgücünden tasarruf edilmesi, faturaların elektronik ortamda gönderilmesi ile kargo masraflarının ortadan kaldırılması, tedarik ve satışlarla ilgili istatistiki bilgilerin daha hızlı ve doğru olarak raporlanabilmesi amaçlanmaktadır.

Diğer taraftan, kâğıda basılan faturaların karşılığı bilgileri içeren, uluslararası standartlarda, değiştirilemez ve mühürlenmiş elektronik bir belge olarak tanımlanan e-faturanın; tedarikçi firmalara da büyük kolaylıklar sağlayacağı düşünülmektedir. Özellikle hemen ulaşılabilen,  takip süreci gerektirmeyen, dijital olarak arşivlenen yapısı ile DMO E-Fatura Sistemi, firmaların iş süreçlerinde tasarrufu sağlayan ve verimliliği artıran bir uygulama olma niteliği taşımaktadır.

2017 yılında yaklaşık 4 milyar TL’lik satış gerçekleştiren DMO, kamu kurum ve kuruluşlarına yılda 70.000 adet fatura kesmektedir. Şu anda kurumun mevcut katalog tedarikçilerinin yaklaşık % 45’i e-fatura kullanmaktadır. E-fatura uygulamasına henüz geçmemiş olan tedarikçiler için ise uygulamanın kademeli bir şekilde zorunlu hale getirilmesi planlanmaktadır. 100 Günlük İcraat Programında yerini alan Sağlık Market uygulamasının da devreye alınmasıyla birlikte, e-fatura uygulamasıyla yaklaşık 200.000 adet faturanın dijital ortamda düzenlenmesi öngörülmektedir.

Ülke ve kurum açısından dijitalleşmenin önemine inanan DMO’da, E-Fatura ve E-Arşiv uygulama ile operasyonel süreçlerin yönetiminde önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması amaçlanmakta, E-faturaya geçişin iş yönetiminde verimliliği artıracağını, fatura basım ve gönderim, arşivleme, işgücü maliyetlerine ciddi katkılar yapması beklenmektedir.

E-Fatura Sistemi ile ilgili her türlü soru, tereddüt ile görüş ve önerilerinizi efatura@dmo.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

E-Fatura Uygulama Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Tedarikçi Bilgi Notu: 

Kamu kurumlarının ihtiyaçlarını online satış portalı üzerinden gerçekleştiren Türkiye’nin merkezi satınalma kurumu DMO, elektronik hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek E-Fatura Sistemini hayata geçirdi.

DMO’nun E-Fatura Sistemine geçmesiyle birlikte e-fatura kullanımına geçen tedarikçilerin DMO’ya kesecekleri faturanın e-fatura olması 06.11.2018 tarihi itibari ile zorunlu hale gelmiştir. Sistemlerinin güncellenmemesi gibi nedenlerle e-arşiv fatura düzenleyen tedarikçilerin faturaları 06.11.18 itibari ile kabul edilmeyecektir. E-fatura düzenleyen tedarikçilerimizin düzenledikleri faturalarda sipariş numarası (“order reference” ) alanını sipariş mektuplarında bulunan satınalma numarası ile doldurması gerekmektedir.

Not: Gönderilen ubl’de “sipariş numarası” “order reference” alanına denk gelmektedir.

Not: Satınalma sipariş numarası örneği; “YK_02_K…._0001”, “M00001”