DMO’dan Yerli Ürün ve Üreticiye Destek

  • Güncellenme Tarihi : 26 Eylül 2018 Çarşamba

Türkiye'nin merkezi satın alma kurumu DMO'nun satışa sunduğu ürünlerde yerlilik oranı 2017'de %60 oldu. DMO'nun toplam satış tutarı ise 3,9 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'nin merkezi satın alma kurumu Devlet Malzeme Ofisinin (DMO) satışa sunduğu ürünlerde yerlilik oranı geçen yıl itibarıyla %60 oldu. Bu dönemde DMO'nun toplam satış tutarı 3,9 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

DMO, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarını büyük ölçüde iç piyasadan tedarik ederek, yerli üreticinin yanında yer alıyor.

2017 verilerine göre, 3,9 milyar lira tutarında satış gerçekleştiren DMO, 6 bin 500 kamu kurum ve kuruluşunun ihtiyacını bin 300 tedarikçiden temin edilen ürünlerle karşıladı. DMO üzerinden yapılan bu satışlardaki yerlilik oranı %60 olarak gerçekleşirken, 35 ana ürün grubunun 22'sinde ise yerlilik oranı %100 olarak kayıtlara geçti.

Yerli ürün sıralamasında mobilya, büro mefruşatı, yurt ve misafirhane malzemeleri, okul araç ve gereçleri, yangın söndürme cihazları ile temizlik ürünleri başı çekti. Mobilyada yerlilik oranlarının %100, dayanıklı ürünlerde %86, lastik ve akülerde %86, hastane teçhizatı ve tıbbi cihazlarda %57, bilgisayar ve bilişim ürünlerinde %11 olduğu belirlendi.

Kamu Alımlarında "E-Satış" Tercih Edildi                                                                                      

Kamu ihtiyaçlarını hızlı ve şeffaf tedarik yöntemleriyle karşılayan DMO'nun toplam satışlarının %70'i elektronik satış portalı üzerinden gerçekleşirken, e-satış tutarının, bir önceki yıla göre yaklaşık %20 artması dikkati çekti.

Ofisin e-satış portalı üzerinden alım yapan müşteri sayısı bir önceki yıla göre %7, e-satışa sunulan ürün sayısı ise %17 arttı.

Yerli Üretici İçin 3 Farklı Katalog

"Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim Programı" kapsamında 2017'de katalog uygulamalarını çeşitlendiren DMO tarafından, KOBİ Kataloğu, Cazibe Merkezleri Kataloğu, Tekno Katalog uygulamalarıyla yerli üreticiye başvuru sürecinde kolaylık ve maliyet avantajları, küçük ve orta ölçekli üreticilerin kamu pazarına erişimi sağlandı.

DMO'nun, kamunun ortak kullanım konusu olan sarf malzemelerin toplulaştırılarak satın alınması, paket program çözümlerinin toplu alım yöntemiyle tedarik edilmesi, taşıt ve iş makinesi alım ve kiralamalarıyla akaryakıt alımlarının tek merkezden gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarının, yerlileşmeye ve kamuda tasarruf sağlamaya katkı vermesi hedefleniyor.

Sağlık Market Uygulaması

Öte yandan Sağlık Bakanlığının ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi malzemelerin, DMO aracılığıyla daha hızlı ve etkin şekilde temin edilmesi hedefiyle ocakta Sağlık Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında "Sağlık Market" uygulamasına ilişkin protokol imzalandı. 100 Günlük İcraat Programında yerini alan uygulama kapsamında, bu yılın sonuna kadar en çok kullanılan 100 tıbbi sarf malzemesi ülke, bölge ve il düzeyinde DMO tarafından yapılacak online ihalelerle temin edilecek. Projenin, kamuya %20 tasarruf sağlanması bekleniyor.

 

Haberlere ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için:

Devlet Malzeme Ofisi'nden yerli üreticiye destek-TRT Haber

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/devlet-malzeme-ofisinden-yerli-ureticiye-destek-386006.html

DMO’dan yerli üreticiye destek-Anadolu Ajansı

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/dmodan-yerli-ureticiye-destek/1262329

Alımların %60’ı Yerli-Yeni Şafak

https://www.yenisafak.com/ekonomi/dmodan-yerli-ureticiye-destek-3397500

DMO Satışlarının yüzde %60’ı yerli ürün-Aydınlık Gazetesi

https://www.aydinlik.com.tr/dmo-dan-yerli-ureticiye-destek-ekonomi-eylul-2018

DMO’dan yerli üreticiye destek-Doğru Haber

https://dogruhaber.com.tr/haber/309992-dmodan-yerli-ureticiye-destek/

DMO’dan yerli üreticiye destek-Bloomberg

https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2158117-dmo-dan-yerli-ureticiye-destek

DMO’dan yerli üreticiye destek-Hürriyet

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/dmodan-yerli-ureticiye-destek-40965031

DMO’dan yerli üreticiye destek-Milliyet

http://www.milliyet.com.tr/dmo-dan-yerli-ureticiye-destek-ekonomi-2747494/

DMO’dan yerli üreticiye destek-Memurlar.Net

 https://www.memurlar.net/haber/777793/dmo-dan-yerli-ureticiye-destek.html

DMO’dan yerli üreticiye destek-Medya Güneş

https://www.medyagunes.com/dmodan-yerli-ureticiye-destek.html