Genel Müdürümüz Mücahit CİVRİZ ASO Tarafından Düzenlenen Ankara Mobilya Sektörü Genel İstişare Toplantısı’na Katıldı

  • Güncellenme Tarihi : 2 Kasım 2018 Cuma

Ankara Sanayi Odası (ASO)’nda düzenlenen Ankara Mobilya Sektörü Genel İstişare Toplantısı’na Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin NEBATİ ve Genel Müdürümüz Mücahit CİVRİZ’in yanı sıra sektör temsilcileri, dernek başkanları ile çok sayıda sanayici katıldı. Bakan Yardımcımız NEBATİ ve Genel Müdürümüz CİVRİZ, sanayicilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledikten sonra genel bir değerlendirme yaptılar.

ASO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Ercan ATA başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ATA, sektörün sorunları konusunda detaylı çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu sorunlara ilgili bakanlıklardan hızlı çözüm beklediklerini vurgulayan ATA, gerçekleştirilen toplantının tarafların bir arada olmasıyla çözüm yolunda atılan önemli bir adım olduğunu ifade etti ve “Yirmi yıldır DMO ile çalışan bir firma olarak DMO’nun son dönemdeki uygulamalarıyla daha hızlı ve dinamik bir yapıya kavuştuğunu gözlemliyoruz ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.’’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin NEBATİ de toplantıda yaptığı konuşmada Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye destek veren firmaları Bakanlığın internet sitesinde yayımladıklarını belirterek, “Bu işin fırsatçılığını farklı yönde değerlendirenler var. Bu firmaların kimler olduğunu da öğrendik. Sadece pazarda değil, tüm alanlarda çok abartılı bir şekilde, haksızca fırsatçılık yaparak bu işten nemalananlar var. Bunların üzerine gidiyoruz.” dedi. Kamunun, özel sektörün sorunları değerlendirip hızlıca çözmekle mükellef olduğunu dile getiren NEBATİ: “Özel sektör olarak sizler de sorunlarınızı çözüm önerisi ile birlikte sunmalısınız. Kazanç yollarını araştırırken kamudan gelen yardımlarla mı yoksa kendi girişimcilik ruhunuzu buraya empoze ederek mi yol alıyorsunuz, buna bakmalısınız.’’ dedi.

Bakanlık olarak piyasayı dinleyip sorunlara çözüm üretmeye çalıştıklarını dile getiren NEBATİ, Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırının etkilerinin en az şekilde hissettirilmesi konusunda da çaba gösterdiklerini kaydetti. Türkiye’ye güvendiğini dile getiren NEBATİ, “Krizleri atlatan her fert ailesini, her patron firmasını güçlü kılar.” ifadesini kullandı.

ASO Ofis Mobilyaları Sanayi Komite Başkanı Yavuz ERBAZ ise DMO kataloğunda yer alan firmaların doğru biçimde belirlenmesi ve bu firmaların gerçekten üretici ve sektörü temsil eden, belli kalitenin üzerinde iş yapan firmalar olması gerektiğini belirtti. Firmanın müşteriye yapmış olduğu hizmeti de göz önüne alarak bir firma değerlendirme sistemi uygulanması ile ilgili önerilerini dile getirdi. ERBAZ; “Son dönemde DMO oldukça hızlı aksiyon alan bir kurum haline geldi ve DMO’nun yeni yönetimi ile hak ettiği yere ulaşacağına inanıyorum.’’ dedi.

Genel Müdürümüz Mücahit CİVRİZ de DMO’da son dönemde yapılan ve yakın dönemde yapılması planlanan değişikliklerden bahsettikten sonra; “Mobilya sektörünün %100 yerli ürünlerden oluşması nedeniyle DMO olarak sektöre büyük önem veriyoruz ve piyasada maliyet eksenli yaşanan sıkıntılar karşısında hızlı kararlar alarak firmalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.’’ dedi. ÜFE güncellemelerinin 2017’den beri uygulandığını belirten CİVRİZ; “Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan sonra Eylül ayında firmalarımıza önemli oranda zam verdik. Bu zammın firmalarımız açısından en azından bir can suyu olduğunu düşünüyoruz. DMO olarak her zaman tedarikçilerimizin yaşadıkları sıkıntılara duyarlı olmaya çalışıyoruz.’’ dedi. Yakın bir vadede, DMO’da ilk başvurudan ödeme sürecine kadar olan süreçlerde bir takım önemli kararlar alacaklarını belirten CİVRİZ, ‘kalite’ merkezli bu değişim karşısında tüm paydaşların büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Farklı sektör temsilcilerinin öneri ve temennileri sonrasında toplantı son buldu.